Október 1-től Budapesten is az Országos Mentőszolgálat működteti a háziorvosi és gyermekorvosi ügyeletet, az állami kórházakban egységes beléptető rendszert vezetnek be.
Kedden a parlamentben nagy többséggel – 135 igen, 28 nem szavazattal és 16 tartózkodással – jóváhagyták azt „Az állam működését érintő egyes törvények módosításáról” címet viselő salátatörvényt, amellyel többek között az egészségügyi ellátást érintő változtatásokat rendeltek el.
Létrejön a Batthyány-Strattmann László Alapítvány, amely támogatást nyújthat a Magyarországon szakmailag elfogadott, de társadalombiztosítási támogatással nem rendelhető gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök árához méltányosságból a biztosított kérelmére. Az alapítványi formából következően megnyílik a személyi jövedelemadó 1 százaléka felajánlásának, a befizetések utáni adókedvezmény, valamint gazdálkodó szervezetek befizetésének lehetősége is, a módosítás pedig biztosítja, hogy már 2025-ben kedvezményezettje lehessen az 1 százalékos felajánlásnak. Erről lapunk korábban azt írta: főként a daganatos betegek széles körét érintheti kellemetlenül, hogy a méltányossági gyógyszerkérelmek elbírálását a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő helyett egy új közalapítványra bíznák. Ezt a változtatást lapunknak szakértők „nem túl kedvezőnek” ítélték. Becslések szerint a daganatos betegek 10 százaléka ezen az úton jut terápiához.
Az elfogadott törvény rendelkezik arról is, hogy október 1-től Budapesten is az Országos Mentőszolgálat működteti a háziorvosi és gyermekorvosi ügyeletet. Továbbá kiterjesztik a kötelező egészségügyi szűrővizsgálatokat. Eddig csak 18 éves korig voltak kötelezőek az egészségügyért felelős miniszter rendeletében előírt szűrővizsgálatok, mostantól a miniszter korhatár nélkül előírhat kötelező szűrővizsgálatokat.
Ezen túl az állami kórházakban egységes beléptető rendszert vezetnek be, hogy ellenőrizzék az alkalmazottak munkaidejének betartását, továbbá szélesebb jogköröket adnak a megyék ellátásszervezésért felelős irányító intézményeinek, vagyis a megyénként kijelölt egy-egykórház, Budapesten és Pest megyében pedig négy, a hozzájuk tartozó ellátási területtel rendelkező egészségügyi intézménynek. Ez azt jelenti, hogy kapacitásokat csoportosíthatnak át, megyén belül pedig a városi kórházak között pedig szabadon átvitethetik a röntgen- ultrahang-, MRI- vagy CT-berendezéseket egyik kórházból a másikba.
Forrás: nepszava.hu